Ką valgo norvegai?

Nežinau, kodėl bet vos tik pagalvoju apie norvegiškus patiekalus, mintyse iškart šmėsteli palyginimas – Norvegija tai jau tikrai ne Italija… Jei fjordų tėvyne laikoma Norvegija gali pelnytai didžiuotis nuostabia gamta, tai kulinariniu klausimu ji – deja deja, bet nėra top’ų viršūnėse. Nors… skonis draugų neturi. Todėl neabejoju, jog tikrai yra žmonių, kuriems skandinaviška virtuvė – ir artima, ir mėgiama.

Taigi, ką valgo norvegai?Jei atvirai, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad maisto prekių parduotuvių Norvegijoje yra daug, o jų lentynose aibė įvairiausių gaminių. BET… Kai pilvas ima groti maršus ir reikia išsirinkti kažką pavalgyti… Tuomet pasidaro truputį sudėtingiau. Kodėl? Pabandysiu pateikti bene populiariausius norvegiškus valgius ir jūs patys suprasite, ką turiu omenyje.

Reikėtų pradėti nuo to, kad laikais, kurių mums neteko pažinti, norvegai buvo linkę maistą skirstyti savaitės dienomis. Na, pavyzdžiui, pirmadieniais – mėsa (kjøtt), ketvirtadieniais – a’la lietuviški cepelinai, šalia kurių dar tiekiamos dešrelės ir garnyras (raspeballer/komper torsdag), kiek vėliau atsirado ir Taco penktadieniai. Šeštadieniai dedikuojami saldumynams, sekmadieniai – ryžių košei su cinamonu.

Tiesa, buvo dar ir tokie laikai, kuomet kasdien karaliaudavo vien tik jos didenybė – žuvis…

Šiandien tokių taisyklių jau nebepaisoma. Išskyrus šventuosius šeštadienius – smaližiadienius. Ir, žinoma, jau
minėtus tako penktadienius („tacofredag”). Apie tai, kaip meksikietiškas valgis tapo norvegišku parašysiu truputį vėliau.

fullsizeoutput_1964

Kažką primena?

Mėsa, mėsytė…

Patiekalai iš mėsos, Norvegijoje, dažniausiai yra sūrūs ir sunkiai virškinami. Tikras norvegiškas Kalėdų stalas neįsivaizduojamas be “PINNEKJØT” – itin sūrių ėrienos šonkauliukų, troškintų garuose.  Nors šiam patiekalui pagaminti reikia ir daug laiko, ir daug pastangų –  mano skrandžio jis nedžiugina…  Vis dėl to, jeigu kam įdomu,  kaip gaminamas šis patiekalas, galite pažiūrėti šiuos trumpus filmukus:

Pirma dalis, sūdymas: https://www.youtube.com/watch?v=Wojv5J9bEBs

Antra dalis, troškinimas:
https://www.youtube.com/watch?v=uF7qvpARlyc&t=2sKitas populiarus patiekalas, ypač šventiniu laikotarpiu, yra “SYLTELABB” – virta, sūdyta kiaulės koja, patiekiama su burokais, garstyčiomis ir šviežia duona. Tuo tarpu, tradicinis „FÅRIKÅL” – troškinys nominuojamas vienu mėgstamiausių visoje šalyje. Jo gaminamas itin paprastas ir jam tereikia vos kelių produktų: ėrienos (būtinai su kauliuku), šviežių kopūstų, šiek tiek druskos ir stambių juodųjų pipirų. Ėrienos gabaliukai ir stambiai pjaustyti kopūstai sluoksniuojami dideliame puode, užpilami vandeniu, gausiai pagardinami stambiais juodaisiais pipirais bei druska. Viskas troškinama geras dvi valandas. Patiekiama su virtomis bulvėmis. Idealiausiu atveju bulvės turėtų būti šviežios ir su lupyna. Štai tiek to kulinarijos mokslo šiame recepte… 🙂

Norvegai taip pat valgo (tik dažniausiai perka jau pagamintus) ir keptus maltos mėsos kukulaičius “KJØTTKAKER” – mums jie geriau žinomi tiesiog, kaip kotletukai. Tik priešingai nei įprasta lietuviams, norvegai dažniausiai pagardina juos bruknių uogiene.

Tiesa, norvegiškame mitybos racione netrūksta žvėrienos. Čia galima rasti tokių gaminių, kaip rūkytos elnienos dešros, kepti arba virti briedžio liežuviai, rūkytos briedžio širdys ir
panašiai. Vienas “žiauriausių”, mano nuomone, patiekalų –  kadaise laikytas varguolių maistu, tačiau šiandien tapęs tikru delikatesu – “SMALAHOVE” –  avies galva. Kai kur ji valgoma su smegenimis (smegenys tiesiog kabinamos šaukštu), kai kur smegenys pašalinamos. Galva pasūdoma, džiovinama ir kelias valandas verdama. Patiekiama dažniausiai su bulvių koše ir ropėmis. Tikiu, tikiu… apetitas kyla tiesiog beskaitant… 😀

Žuvis…

Čia jau viskas kaip ir aišku. Norvegija be žuvies, kaip Lietuva be cepelinų. Teoriškai, kaip ir įmanoma, tačiau praktiškai nelabai. Galima nemėgti, galima nevalgyti, bet nuo šaknų vis tiek juk niekur nepabėgsi…

Taigi, žuvis čia gali būti pateikta įvairiausiais pavidalais: kepta, virta, džiovinta, konservuota, sūdyta, pūdyta…Tiesa, man atrodo, jog pūdyta silkė
“Surströmming” išties yra švediškas delikatesas, todėl čia labai neišsiplėsiu. Galiu pasakyti tik tiek, kad toli gražu ne kiekvienas gali išdrįsti jos paragauti. Berods šis patiekalas buvo išrinktas labiausiai smirdančiu patiekalu pasaulyje. Daugelis žmonių meta sau iššūkį ir sutinka dalyvauti taip vadinamame “Surströmming Challenge”. O jūs ryžtumėtės jos paskanauti?

Screen Shot 2019-11-09 at 13.23.04

Nuotrauka iš: www.routesnorth.com

 Norvegijoje taip pat yra “surströmming” atitikmuo – “RAKFISK” – sūdyta žuvis, laikoma nuo 3 mėnesių iki metų. Valgoma su grietine, svogūnais, bulvėmis..

Yra ir dar vienas tradicinis norvegiškas patiekalas iš žuvies, vadinasi “LUTEFISK”. Dalis vietinių jį labai mėgsta, kita gi dalis – nenori net žiūrėti į tą pusę. Tiesa, pastaraisiais metais tapo itin madinga gaminti šį patiekalą Kalėdoms. Receptas gan paprastas: menkė laaaabai gerai pasūdoma ir paliekama mažiausiai 30 minučių, kad iš jos pasišalintų visi skysčiai. Tuomet žuvis nuplaunama po šaltu vandeniu, sudedama į kepimo indą, uždengiama folija ir dedama į 200’C orkaitę maždaug 40 min. Tradiciškai ši menkė patiekiama su spirgučiais, žirneliais, bulvėmis ir garstyčiomis. Galima valgyti ir kitu (sakoma, naujesniu) būdu: ištepti sviestu lietinį blyną, ant jo sudėti  taip pat pagamintą menkę, pabarsyti juodaisiais pipirais ir susukti į ritinėlį. Bon apetit! 🙈Norvegijoje
išties populiarūs ir įvairiausi nesunkiai pagaminami žuvies kotletukai, pyragiukai bei kukuliukai, kaip ir skirtingų skonių makrelės konservuose, ikrai tūbelėse…  bet čia jau aš krypstu link kito punkto, kurį pavadinau – pusfabrikačiai.

fullsizeoutput_1967

Taip atrodo ikrai tūbelėse…

 

Pusfabrikačiai ir Taco

Pasakysiu gal kiek per drąsiai, bet mano subjektyvia nuomone, norvegiška mityba ,,stovi” ant šaldytų produktų. Vis dėl to, tokiems pasisakymams pagrindas yra. Dažniausiai perkamų maisto produktų viršūnėje jau ilgą laiką puikuojasi šaldytos picos. Juokais (o gal ir ne visai juokais) sakoma, kad pica ,,Grandiosa” turėtų būti įtraukta į tradicinių patiekalų sąrašą.

Žinote, kas nė kiek neatsilieka nuo populiariosios šaldytos picos? O gi paprastos dešrelės – ,,Pølser”, idealiai tinkančios visų išvykų (ir ne tik) metu. Kitas paklausus variantas – sumuštiniai su paštetu (,,Leverpostei”), ikrais (dažniausiai iš tūbelių) ar tradiciniu ruduoju, karamelizuotu sūriu (,,Brunøst”). Čia populiarios ir greitai paruošiamos ryžių ar bulvių košės, šaldyti žuvies pyragai, mėsos kotletai, šaldytos lazanijos. Apskritai, norvegai nėra linkę kasdien daug gaminti namuose, todėl visi greitai paruošiami/pašildomi patiekalai šioje šalyje tikrai turi pasisekimą.

Nepaisant to, sveikos gyvensenos ir ekologiškų produktų mada neaplenkė ir šios šalies. Vis dažniau galima pamatyti sveikuoliškų gaminių ir produktų, specializuotų “Sunn mat” krautuvėlių.

O dabar – šiek tiek apie anksčiau paminėtus ,,Taco”.

Buvau maloniai nustebinta, kad šis – meksikietiškas patiekalas Norvegijoje itin populiarus. Maždaug 1990 metais, Taco įžengė į Norvegiją, kaip visiška naujiena. Ilgai netruko ir jis tapo neatsiejama norvegiškos mitybos dalimi. Taco – palyginti nebrangus ir lengvai pagaminamas patiekalas. Valgomas visiems susėdus prie vieno stalo ant kurio išdėliojami visi reikiami produktai (smulkiai pjaustytos daržovės, kepta mėsa, padažai, paplotėliai,…). Valgytojai juos ,,miksuoja” – renkasi, kas ką mėgsta ir tuo pat metu jaukiai besišnekučiuodami dalinasi maistu. Statistiškai 44% norvegų Taco valgo bent kartą per savaitę, dažniausiai penktadieniais.

Kviečiu pažiūrėti šį trumpą ir šmaikštų video apie įprastą penktadienio vakarą norvegų namuose ir kas gali nutikti pasakius frazę: „man nepatinka Taco”.

Saldu, gardu….

Na, bent jau su saldumynais Norvegijoje dar tikrai ne viskas prarasta. Jų čia išties gausu. Ir tikrai gardžių. Tiesa, vargu ar rasime sveriamų saldainių, kaip Lietuvoje, bet nepaisant to – smaližiams Norvegijoje gyventi galima. Ir net labai gerai. ☺️

saldainine

Guminukų ir kitų saldumynų rojus….

fullsizeoutput_1969

Vieni populiariausių ir skaniausių šokoladų gaminių, nenuginčijamai yra ,,Freia” desertai su gardžiuoju ,,Kvikk lunsj” priešakyje. Taip pat, Norvegijoje gausu marcipaninių skanėstų – nuo paprasčiausių saldainiukų iki iškilmingų marcipaninių tortų (,,Marsipankake”). Bene populiariausias čia tradicinis tortas/pyragas – ,,Kransekake” – valgomas bet kurios didesnės šventės proga.

Screen Shot 2019-12-10 at 19.31.37

„Kransekake”, nuotrauka iš: https://brodogkorn.no/oppskrift/kransekake-til-17-mai/

 

Anyžius – ,,Lakris” – dar vienas norvegų mėgstamas ingredientas. Itin dailiai įpakuoti juodi saldainiukai, guminukai, kramtomosios gumos ar mėtinukai – slepia, išties, ryškų ar netgi specifinį skonį. Mėgstantys šį prieskonį čia tikrai turi iš ko pasirinkti.

Anyžiui nei kiek nenusileidžia, o galbūt jį netgi lenkia cinamonas – ,,Kanel”. Įvairių cinamono skonio desertų galima rasti betkurioje maisto prekių parduotuvėje, juo gardinamos ryžių, avižinės ir kitos košės.

Nežinau ar atsiras norvegas, nemėgstantis tradicinių ,,Vafler”. Prisipažinsiu, man prireikė nemažai laiko, kad šį desertą išmokčiau vadinti būtent taip. Man tai ne kas kita, kaip tik puikieji, vaikystę primenantys – čirviniai blynai. Norvegai savuosius ,,vaflius” kepa įvairių švenčių, išvykų bei susibūrimų metu. Nors, kaip sako patys norvegai: laikas vafliams yra visada tinkamas. Širdelės formos blyneliai dažniausiai gardinami braškių uogiene arba tradiciniu ruduoju sūriu – ,,Brunøst”.

Screen Shot 2019-12-10 at 19.40.22

Nuotrauka iš: www.tine.no/oppskrifter/kaker/vafler-og-smakaker/grove-vafler-med-brunost

Per barzdą varvėjo…

,,Gerti ir nepasigerti – tai tarsi išmesti pinigus į balą”, – sako norvegai. Šioje šalyje, priešingai nei Viduržemio jūros pakrantės valstybėse, nėra įprasta vakarienės metu gukšnoti vyną. Tradiciškai alkoholiu Norvegijoje mėgaujamasi tik penktadieniais ir šeštadieniais, bet mėgaujamasi juo taip, kad kitomis savaitės dienomis nesinori apie jį net kalbėti. Tarp moterų populiariausias vynas, o vyrai dažniausiai renkasi alų bei tokius stipriuosius gėrimus, kaip akvavitas ar ….. naminukė (,,Hjemmebrent”).

Be alkoholio, gėrimas numeris 1, šioje šalyje, žinoma, yra kava. Jos išgeriama labai… labai daug.

Pasirodo, Norvegija yra antra šalis pasaulyje pagal kavos sunaudojimą, nusileidžianti tik Suomijai.  Apie tai jau rašiau, kiek anksčiau, tekste apie būdingus norvegų bruožus.

Vidutiniškai per metus norvegas išgeria 67 litrus gaiviųjų gėrimų. Iš kurių populiariausias – ,,Coca-cola” (33%).

Šį kartą tiek apie valgius ir gėrimus.

Turite klausimų ar pastebėjimų?

Drąsiai komentuokite ar rašykite man asmeniškai. 😊

Su šilčiausiais linkėjimais,

Solveiga

You might also like

Comments (4)

  • Vilma 4 metai ago Reply

    Reiketu pasidomet placiau, kad nesuklaidinciau bet va del ekologisku maisto produktu tai cia jie labai sunkiai skinasi kelia. Pagrinde daugeja tu specializuotu parduotuviu nes daug zmoniu alergiski kazkam ar netoletuoja glitimo, laktozes ar dar kazko. Bet siaip vyraujanti nuomone tarp zmoniu yra kad Norvegijoje griezti reikalavimai maistui ir ju iprastai parduodamas maistas kaip kitu saliu ekologiskas.

  • […] jog bent vieną punktą reikėtų skirti norvegų valgymo įpročiams, tačiau čia mano žinios kelia baltą vėliavą… Pirma mintis, kuri ateina, kalbant apie […]

  • […] pusryčiai – tradiciniai norvegiški vafliai su braškių džemu ir kava Gaustatoppen […]

  • […] apie maistą… Na, čia norvegai lieka norvegais. Anksčiau rašiau apie tradicinius jų valgius (,,Ką valgo novergai?”), tad šį sykį neišsiplėsiu. Šventiniai pusryčiai susideda iš įprastų pusryčiams dalykų: […]

Rašyti komentarą